Albanian subtitles

← Çfarë ne nuk dimë mbi të rinjtë muslimanë të Evropës dhe pse duhet të interesohemi. Deezah Khan

Get Embed Code
19 Languages

Showing Revision 7 created 05/07/2017 by Helena Bedalli.

 1. Kur unë isha femijë,
  dija që kisha superfuqi.
 2. Është e vertet.
 3. (Të qeshura)

 4. Mendoja se isha e mrekullueshme
  sepse mund te kuptoja

 5. dhe të identifikohesha me ndjenjat
  e njerëzve bojëkaf,
 6. si gjyshi im, nje musliman konservator.
 7. Gjithashtu, mund te kuptoja nënën time
  afgane, dhe baban tim pakistan,
 8. jo shumë fetar por të qetë, mjaft liberal.
 9. Dhe sigurisht, mund te kuptoja
 10. dhe të lidhem me ndjenjat e te bardhëve.
 11. Norvegjezet e bardhë te shtetit tim.
 12. E keni parasysh;
  te bardhë, bojekaf, cilido--
 13. Unë i doja të gjithë ata.
 14. Unë i kuptoja te gjithë.
 15. edhe pse ata shpesh nuk kuptoheshin
  me njëri tjetrin;
 16. ata ishin te gjithë njerëzit e mi.
 17. Nga ana tjetër, babai im ishte
  gjithmonë në merak.

 18. Vazhdonte të më thoshte se edhe
  me arsimin më të mirë,
 19. nuk do trajtohesha drejtesisht.
 20. Sipas tij, do vazhdoja të përballesha
  me diskriminime.
 21. Dhe e vetmja mënyrë për t'u pranur
  nga të bardhët
 22. do të ishte të bëhesha e famshme.
 23. Tani, ai e beri kete bisedë
  me mua kur unë isha vetëm shtatë vjeçe.
 24. Pra kur isha shtatë vjeçe, ai më thotë,
 25. "Vendos të hysh në sport ose muzikë".
 26. Ai nuk dinte shumë nga sportet--
  i bekuar qoftë--kështu ra për muzikën.
 27. Kështu, kur isha shtatë vjeçe, mblodhi
  gjithë lodrat e kukullat e mia,
 28. dhe i hodhi poshtë.
 29. Në këmbim ai më dha nje tastierë
  të vogël Casio dhe--
 30. (Të qeshura)

 31. Po. Dhe kurse për kanto.

 32. Dhe më detyroi, me pak fjalë,
  të praktikoja për orë të tëra çdo ditë.
 33. Shumë shpejt, bëri të shfaqesha
  për publik gjithmonë më të madh
 34. dhe çuditërisht, u bëra gati
  një lloj si femijë reklamë
 35. për multikulturalizmin norvegjez.
 36. U ndjeva shumë krenare, sigurisht.
 37. Sepse edhe gazetat tani
 38. fillonin të shkruanin mirë
  per njerëzit bojekaf,
 39. prandaj ndieja që
  superfuqia ime po rritej.
 40. Kur isha 12 vjeçe,
  duke u kthyer në shtëpi nga shkolla,

 41. bëra një devijim të vogël
 42. sepse doja të blija ëmbëlsirat
  e preferuara, quhen "këmbë të kripura".
 43. Unë i dua jasht mase.
 44. Gjatë rrugës për në dyqan,
 45. ishte nje burrë i bardhë,
  tek dera hyrëse që më bllokonte rrugën.
 46. Kështu provova të ecja rreth tij,
  po sapo lëviza ai më ndaloi
 47. dhe më nguli sytë,
 48. dhe më pështyti në fytyrë, dhe më tha,
 49. "Zhduku nga rruga ime
 50. ti bushtër e zezë,
  ti bushtër e vogël pakistane,
 51. shko nga ku ke ardhur".
 52. Unë isha tmerrësisht e tmerruar.
 53. Ia kisha ngulur sytë.
 54. Isha shume e frikësuar
  të fshija pështymën nga fytyra,
 55. edhe pse po trazohej me lotët e mi.
 56. Më kujtohet që shikoja rreth e rrotull,
  duke shpresuar në çdo çast tani
 57. një i rritur do të vinte
  dhe do të ndalonte këtë burrë.
 58. Përkundrazi, njerëzit vazhdonin të ecnin
  pas meje dhe pretendonin që s'më shikonin.
 59. Isha shumë e hutuar, sepse mendoja:
 60. "Njerëzit e mi të bardhë, ejani!
  Ku janë ata? Çfarë po ndodh?
 61. Si mundet të mos vijnë të më shpëtojnë?"
 62. E panevojshme për t'u thënë,
  ëmbëlsirat nuk i bleva.
 63. Vrapova drejt shtëpisë me sa pata fuqi.
 64. Gjërat ishin akoma në rregull,
  megjithatë, mendova.

 65. Me kalimin e kohës, dhe sa më shumë
  bëhesha e suksesshme.
 66. filluan të më ngacmonin bile
  dhe njerezit bojekaf.
 67. Disa burra nga komuniteti i prindërve
  mendonin se ishte e pa pranueshme
 68. dhe jo e ndershme për një grua
  të përfshihet në muzikë
 69. dhe të jetë e pranishme nëpër media.
 70. Shumë shpejt, nisa të sulmohesha
  nëper koncertet e mia.
 71. Më kujtohet një nga koncertet,
  isha në skenë, u përkula drejt publikut
 72. dhe gjëja e fundit që pashë
  ishte fytyra esmere e një të riut
 73. dhe më pas mbaj mend që një lloj kimikati
  u vërvit në sytë e mi
 74. dhe më kujtohet që nuk mund të shikoja
  dhe sytë më lotonin
 75. po megjithatë vazhdova të këndoja.
 76. Isha pështyrë në fytyrë në rrugët e Oslos,
  kësaj radhe nga aziatikë.
 77. Tentuan dhe të më rrëmbenin.
 78. Kercënimet për vdekje ishin të pafundme.
 79. Kujtoj që një burrë mjekrosh i moshuar
  më ndaloi në rrugë njëherë,
 80. e më tha, "Arsyeja pse të urrej kaq shumë
 81. është se i bën vajzat tona të mendojnë
 82. se mund të bëjnë çfarë të duan."
 83. Një djal më i ri më paralajmëroi
  të kisha kujdes.
 84. Ai tha që muzika është anti-islamike
  dhe punë për bushtra,
 85. nëse vazhdon, do të të përdhunojnë
 86. stomaku jot do të të pritet
  kështu që asnjë kurvë tjetër të lindi më.
 87. Përsëri, isha e hutuar.

 88. Nuk mund të kuptoja çfarë po ndodhte.
 89. Njerëzit e mi kafe fillonin
  të më kërcënonin--si ndodhi?
 90. Në vënd të bashkoheshin botë, dy botët,
 91. m'u duk sikur po bija
  midis dy botëve të mia.
 92. Besoj, se për mua,
  pështyma ishte kriptonit.
 93. Kur isha 17 vjeçe,

 94. kërcënimet për vdekje ishin të pafunda,
  dhe ngacmimet ishin të vazhdueshme.
 95. Shkoi shumë keq, deri sa mamaja ime
  më uli dhe më tha,
 96. "S'mundemi më të të mbrojmë,
  nuk je e sigurt këtu,
 97. duhet të largohesh prej këtej."
 98. Bleva një biletë vetëm vajtje për Londër,
  bëra valixhet dhe u largova.
 99. Zemërimi im më i madh në atë kohë
  ishte që asnjeri nuk tha gjë.
 100. Pata një largim publik nga Norvegjia.
 101. Njerëzit e mi kaf, njerëzit e bardhë--
  asnjëri tha gjë.
 102. Asnjë tha, "Pritni, ky është gabim.
 103. Përkraheni këtë vajzë, mbrojeni
  këtë vajzë, sepse është një prej nesh"
 104. Asnjë nuk e tha këtë.
 105. Përkundrazi, u ndjeva--
  e keni parasysh në aeroport,
 106. tek rripi i transportit të valixheve
  janë ato valixhet
 107. që shkojnë rreth e rrotull,
 108. dhe aty është gjithmonë
  një valixhe e mbetur në fund,
 109. atë që asnjë nuk do,
  atë që asnjeri nuk e kërkon.
 110. U ndieva kështu.
 111. Kurrë nuk isha ndjerë aq e vetmuar.
  Kur nuk isha ndjerë aq e humbur.
 112. Kështu pasi erdha në Londër,
  vazhdova karrierën e muzikës.

 113. Vend i ndryshëm, po fatkeqësisht,
  e njëjta histori.
 114. Më kujtohet një mesazh
  që më kishin dërguar
 115. që thoshte se do të më vrisnin
  dhe lumenj me gjak do të rridhnin
 116. dhe unë do të përdhunohesha
  shumë herë para se të vdisja.
 117. Në këtë pikë, dua të them,
 118. po mësohesha me mesazhe të tilla,
 119. por çfarë ndryshoi ishte që nisën të
  kërcënonin familjen time.
 120. Pra edhe njëherë, bëra valixhen,
  lashë muzikën dhe shkova në SHBA.

 121. Mjaft.
 122. Nuk doja të kisha të bëja më me këtë gjë.
 123. Dhe sigurisht nuk do vdisja për diçka
 124. që nuk ishte as ëndrra ime --
  ishte zgjidhja e babait tim.
 125. U ndieva pak e humbur.

 126. U ndieva e shqyer.
 127. Po vendosa që çfarë unë doja të bëja
 128. ishte të kaloja vitet e ardhshme
  të jetës time
 129. duke mbështetur njerëzit e rinj
 130. dhe të provoja të isha
  afër tyre në disa mënyra,
 131. në çfarëdo lloj mënyre mundesha.
 132. Nisa vullnetarizmin për disa organizata
 133. që punonin me muslimanët e rinj në Evropë.
 134. Dhe, për habi, çfarë zbulova ishte
 135. që shumë nga këta të rinj po vuanin
  dhe po luftonin.
 136. Po përballeshin me shumë probleme me
  familjet e komunitetet e tyre
 137. që dukeshin të interesuar më
  shumë për nderin dhe reputacionin
 138. se sa për lumturinë
  dhe jetën e fëmijëve të tyre.
 139. Nisa të ndihesha që nuk isha aq e vetmuar,
  ndoshta nuk isha aq e çuditshme.
 140. Ndoshta ka shumë njerëz si unë në botë.
 141. Problemi është, që pjesa më e madhe
  e njerëzve nuk kuptojnë

 142. që ka shumë nga ne që jetojnë në Evropë.
 143. që nuk janë të lirë të jenë vetvetja.
 144. Nuk na lejohet të jemi kush jemi.
 145. Nuk jemi të lirë të martohemi
 146. ose të jemi në një marredhenie
  me një njeri që zgjedhim vetë.
 147. Nuk mund të zgjedhim as karrierën tonë.
 148. Kjo është normale në epiqëndrën
  muslimane të Evropës.
 149. Edhe në shoqëritë më të lira në botë,
  ne nuk jemi të lirë
 150. Jetët tona, ëndrrat tona,
  e ardhmja jonë nuk na përket neve,
 151. I përket prindërve tanë
  dhe komunitetit tonë.
 152. Zbulova historira të pafunda të të rinjsh
 153. që janë të humbura te gjithë ne,
 154. që janë të padukshme për të gjithë ne,
 155. po që po vuajnë dhe po vuajnë vetëm.
 156. Fëmijët që humbim në martesa të detyruara,
  në dhunime dhe abuzime në emër të nderit.
 157. Përfundimisht, kuptova pas vitesh
  që punoja me këta të rinj,

 158. që nuk do jem më në gjëndje
  të vazhdoj të vrapoj.
 159. Nuk mund të kaloj gjithë jetën time
  e frikësuar dhe duke u fshehur
 160. e që unë duhet të bej me të vërtet diçka.
 161. Kuptova edhe që heshtja ime, heshtja jonë,
 162. lejon dhunë si kjo të vazhdojë.
 163. Kështu vendosa që doja të përdorja
  superfuqinë e fëmijërisë time
 164. për të bërë njerëzit e anëve të ndryshme
  të kësaj çështje të kuptojnë
 165. çfarë është të jesh një i ri i bllokuar
  midis familjes dhe shtetit.
 166. Kështu fillova të bëja filma,
  dhe fillova të tregoja këto histori.

 167. Unë doja edhe që njerëzit të kuptojnë
  pasojat vdekjeprurëse
 168. e mos marrjes seriozisht të problemeve.
 169. Filmi i parë që bëra ishte mbi Banaz-in.

 170. Ajo ishte një 17-vjeçare kurde në Londër.
 171. Ajo ishte vajzë e bindur,
  bënte çfarë prindërit i thonin.
 172. Provonte të bënte gjithçka drejt.
 173. U martua me një djalë
  që i zgjodhën prindërit,
 174. edhe pse ai e rrihte
  dhe e përdhunonte vazhdimisht.
 175. Dhe kur ajo provoi të shkonte tek familja
  e saj për ndihmë, ata thanë,
 176. "Duhet të kthehesh mbrapsht
  dhe te bëhesh nuse më e mirë."
 177. Sepse ata nuk donin
  një vajzë të ndarë tek dera e tyre
 178. sepse, sigurisht, kjo do të sillte
  turp në familje.
 179. Ajo ishte qëlluar aq shumë
  saqë nga veshët i dilte gjak,
 180. dhe kur në fund u largua
  dhe gjeti një djalë që ajo zgjodhi
 181. dhe ra në dashuri,
 182. komuniteti dhe familja e zbuloi
 183. dhe ajo u zhduk.
 184. U gjet tre muaj më vonë.
 185. E futur në një valixhe
  dhe e varrosur nën tokën e shtëpisë.
 186. E kishin mbytur,
  e kishin qëlluar deri në vdekje
 187. nga tre burra, tre kusherinj,
  me urdhërin e babait dhe xhaxhait.
 188. Tragjedisë të Banaz i shtohet fakti
 189. që ajo kish shkuar në polici
  në Angli pese herë për ndihmë,
 190. duke i treguar se ajo do të vritej
  nga familja e saj.
 191. Policia nuk e besoi atë
  kështu nuk bëri asgjë.
 192. Dhe problemi me këtë

 193. është që jo vetëm janë shumë nga fëmijët
  tanë që përballen me këto probleme
 194. brenda familjeve dhe brenda komuniteteve,
 195. po ato përballohen me keqkuptime
 196. dhe apati ne vendet ku rriten.
 197. Kur familjet e tyre i tradhëtojnë,
  ata shikojnë nga ne,
 198. dhe kur ne nuk kuptojmë,
 199. ne i humbim ata.
 200. Ndërsa po bëja filmin,
  disa njerëz më thanë,

 201. "Mirë, Deeya, ti e di,
  kjo është kultura e tyre,
 202. kjo është çfarë këta njerëz
  bëjnë me fëmijët e tyre
 203. dhe ne nuk mund të ndërhyjmë."
 204. Unë ju siguroj që të vritesh
  nuk është në kulturën time.
 205. E dini?
 206. Dhe sigurisht njerëzit që janë si unë,
 207. gra të reja që vijnë
  nga të kaluara si imja,
 208. duhet të kenë të njëjta të drejta,
  të njëjta mbrojtje
 209. si çdo njeri tjetër në këtë shtet, pse jo?
 210. Kështu, për filmin e ardhshëm,
  doja të provoja të kuptoja

 211. si disa muslimanë të rinj në Evropë
 212. janë tërhequr nga ekstremizmi dhe dhuna.
 213. Po me këtë çështje,
 214. mësova që unë isha duke u përballur
  me frikën time më të madhe:
 215. burrat muslimanë me mjekër.
 216. Të njëjta burra, o të ngjashëm, me ata që
  më lënduan për pjesën më të madhe të jetës
 217. Burra që i kisha pasur frikë
  tërë jetën time.
 218. Burra që unë i urreja thellë,
 219. për shumë, shumë vite.
 220. Kështu kalova dy vitet e ardhshme duke
  intervistuar terroristë të dënuar,

 221. xhihadistë dhe ish ekstremistë.
 222. Çfarë unë dija,
  ishte shumë e qartë tashmë,
 223. ishte që feja, politika,
  e kaluara kolonialiste e Evropës,
 224. dhe dështimet e politikës të jashtme
  të të viteve të kaluara,
 225. ishin të gjitha pjesë e kuadrit.
 226. Por çfarë më interesonte më shumë
  për të zbuluar ishte kush janë njerëzit,
 227. cilat janë arsyet personale
 228. pse disa nga të rinjtë janë të
  prekshëm nga grupe si këto.
 229. Dhe çfarë më surprizoi ishte që gjeta
  njerëz të lënduar.
 230. Në vend të përbindëshave që po kërkoja,
 231. që doja të gjeja--
 232. sinqerisht sepse do të kishte qënë
  shumë e kënaqshme--
 233. gjeta njerëz të vuajtur.
 234. Si Banaz-i,
 235. zbulova që këta djem të rinj ishin shqyer
 236. duke provuar të bashkonin boshllëqet
 237. midis familjeve të tyre
  dhe vendit ku ata kishin lindur.
 238. Dhe çfarë mësova tjetër është
  që grupet ekstremiste, terroristët
 239. përfitonin nga ndjenjat e
  këtyre të rinjëve
 240. dhe i kanalizonin këtë drejt dhunës.
 241. "Eja tek ne", thonë ata.
 242. "Refuzo të dy anët,
  familjen tënde dhe shtetin tënd
 243. sepse ata ty të refuzojnë.
 244. Për familjen tënde, nderi saj
  është më i rëndësishëm se ty
 245. dhe për shtetin tënd,
 246. norvegjezi i vërtetë, anglezi ose francezi
  do të jetë gjithmonë i bardhë por jo ti."
 247. Ata po i premtojnë të rinjve
  gjërat që dëshirojnë:
 248. rëndësi, heroizëm,
  një arsye për prani dhe qëllim,
 249. një komunitet që i do dhe i pranon.
 250. Bëjnë të pafuqishmit
  të ndihen të fuqishëm.
 251. Të padukshmit dhe të heshturit
  më në fund shihen e dëgjohen.
 252. Kjo është çfarë po i bëjnë të rinjëve.
 253. Pse këto grupe po e bëjnë këtë
  për të rinjtë tanë dhe jo ne?
 254. E vërteta është,

 255. nuk dua të justifikoj
 256. ose të fal asnjë lloj dhune.
 257. Çfarë dua të them është
  që ne duhet të kuptojmë
 258. sepse disa nga të rinjtë joshen nga kjo.
 259. Do doja t'ju tregoja, faktikisht--
 260. këto janë foto fëmijërie
  të disa prej burrave të filmit.
 261. Çfarë më pengon më shumë
  është që shumë prej këtyre --
 262. nuk do ta kisha menduar kurrë--
 263. po shumë prej këtyre kanë patur mungesë
  babai ose një baba të dhunshëm.
 264. Dhe disa nga këta të rinj
 265. përfunduan duke kërkuar dashuri
  dhe mëshirën e figurës së babait
 266. brënda grupeve ekstremiste.
 267. Gjeta edhe burra të brutalizuar
  nga dhuna raciale,
 268. po gjetën një mënyrë për të ndaluar
  së ndjeri viktima
 269. duke u bërë të dhunshëm vet.
 270. Në fakt, zbulova diçka,
  në tmerrin tim, që njojta.
 271. Zbulova të njëjtat ndjenja që ndieja si
  17 vjeçare kur u largova nga Norvegjia.
 272. Të njejtën hutim, të njëjtën dhimbje,
 273. dhe të njëjta ndjenja
  të të qënit i tradhtuar
 274. dhe mos përkasjes te asnjë.
 275. E njëjta ndjenjë e të qënit e humbur
  dhe e shqyer midis dy kulturave.
 276. E thënë kjo, unë nuk zgjodha shkatërrimin,

 277. unë zgjodha të mbaja lart një kamera
  në vend të një arme.
 278. Arsyeja pse e bëra këtë
  është falë superfuqive të mia.
 279. Unë mund të shikoja që të kuptuarit
  është përgjigjja, në vend të dhunës.
 280. Të shikosh qëniet njerëzore
 281. me gjithë virtytet e tyre
  dhe gjithë të metat e tyre
 282. në vënd të vazhduarit karikaturen:
 283. ne dhe ata, horrët dhe viktimat.
 284. Më në fund kuptova në fakt
 285. që dy kulturat nuk duhet të përplasen
 286. po të bëhet një hapesirë
  ku unë gjeta zërin tim.
 287. Ndalova të ndihesha sikur
  duhet të zgjidhja një anë,
 288. po për këtë mu deshën shumë, shumë vite.
 289. Ka shumë nga të rinjtë tanë sot
 290. që po luftojnë me të njëjtat çështje,
 291. dhe po luftojnë me to vetëm.
 292. Dhe kjo lë hapur një plagë.
 293. Dhe për disa, vizioni botëror
  i radikalizmit islamik
 294. bëhet një infeksion
  që përhapet në atë plagë.
 295. Është një fjalë e urtë afrikane që thotë,

 296. "Nëse të rinjtë nuk janë
  angazhuar në fshat,
 297. ata do të djegin atë vetëm për ngrohtësi."
 298. Dua të pyes--
 299. prindërve musliman
  dhe komunitetit musliman,
 300. i doni ju fëmijët tuaj
 301. pa i detyruar ata
  të përmbushin shpresat tuaja?
 302. Mund të zgjidhni ata në vënd të nderit?
 303. Mund të kuptoni pse ata janë kaq
  të inatosur dhe të tjetërsuar
 304. kur ju vini nderin tuaj
  para lumturisë së tyre?
 305. Mundeni ju të bëheni miq me fëmijët tuaj
 306. që ata të besojnë tek ju
 307. dhe të ndajnë me ju përvojat e tyre,
 308. më tepër se t'i kërkojnë
  në vënde të tjera?
 309. Dhe për të rinjtë tanë të joshur
  nga ekstremismi,

 310. A mundeni të kuptoni që inati juaj është
  i ushqyer nga vuajtja?
 311. A do gjeni forcën të kundërshtoni
  ata burra pleq cinik
 312. që duan të përdorin gjakun
  tuaj për interesat e tyre?
 313. Mund të gjeni një mënyrë për të jetuar?
 314. Mund të shikoni që hakmarrja më e ëmbël
 315. është për ju lumturia, dhe jeta e lirë?
 316. Një jetë e përcaktuar
  nga ju dhe asnjë tjetër.
 317. Pse do të bëhesh një tjetër fëmijë
  musliman i vdekur?
 318. Dhe për të tërë ne, kur do nisim
  të dëgjojmë fëmijët tanë?
 319. Si mund t'i përkrahim
 320. të drejtojmë dhimbjen
  e tyre drejt diçka më konstrutive?
 321. Ata mendojnë që
  ne si pëlqejmë.
 322. Ata mendojnë që ne nuk
  na intereson çfarë i ndodh.
 323. Ata mendojnë se ne nuk i pranojmë.
 324. Mund të gjëjmë një mënyrë
  për t'i bërë të ndihen ndryshe?
 325. Çfarë do na kushtonte
  t'i shikonim dhe të kujdeseshim për ata
 326. para se ata të shndërohen në viktima
  ose në kryesine e dhunës?
 327. Mund të bëhemi më të kujdeshëm për ta
  dhe t'i konsiderojmë si prej nesh?
 328. Dhe mos të ndihemi të shqetsuar kur
  viktimat e dhunës të na ngjajnë?
 329. E gjejmë dot një mënyrë për të refuzuar
  urrejtjen e të afrojmë ndarjen midis nesh?
 330. Fakti është që s'mund të përballojmë
  të mohojmë veten dhe fëmijët tanë,
 331. edhe nëse ata na kanë mohuar ne.
 332. Ne jemi të gjithë bashkë këtu.

 333. Me kalimin e kohës, hakmarrja dhe dhuna
  nuk do funksionojnë kundër ekstremistëve.
 334. Terroristët duan që ne të kemi frikë
  në shtëpitë tona,
 335. të mbyllim dyert dhe zemrën tonë.
 336. Ata duan që ne të hapim më shumë plagë
  në shoqërinë tonë
 337. kështu ata mund ti përdorin për të
  shpërndarë infeksionin e tyre sa më shumë.
 338. Ata duan që ne të bëhemi si ta:
 339. intolerant, urrejtës dhe mizorë.
 340. Një ditë pas sulmit të Parisit,

 341. një mikja ime më dërgoi
  fotografinë e vajzës së saj.
 342. Kjo është një vajzë e bardhë
  dhe një vajzë arabe.
 343. Ato janë shoqe të ngushta.
 344. Kjo fotografi është kriptoniti
  për ekstremistët.
 345. Këto dy vajza të vogla
  me superfuqitë e tyre
 346. tregojnë rrugën që duhet të ndjekim
 347. drejt një shoqërie
  që ne duhet të ndërtojmë së bashku,
 348. një shoqëri që mban dhe mbështet,
 349. më shumë se të refuzojë fëmijët tanë.
 350. Ju falemnderit që më dëgjuat.

 351. (Duartrokitje)