-
What I wanna do in this video is think about a concept
-
that we've already thought about multiple times
-
in the context of many many videos
-
and this is the idea of utility
-
which is really just a way of saying
-
how much benefit, or satisfaction, or value
-
do you get out getting a good or service
-
but the angle that we're gonna take in this video
-
is gonna be slightly different
-
in the past when we were measuring benefit or value
-
we either measured in term of dollars
-
or we said hey
-
the benefit of getting an incremental Honda Civic
-
was 5,000 dollars
-
and when we're talking about incremental
-
we're talking about the marginal benefit
-
or early on, when we talked about
-
the production possibilities frontier
-
and when we talked about the marginal benefit
-
of getting another squirel
-
we were talking about it in terms of berries
-
we were talking in terms of another good or service
-
but what we're gonna do in this video
-
is just think about it in absolute terms
-
we're just gonna think of some arbitrary way
-
of measuring utility
-
and then just assign values to
-
what's the value of getting one chocolate bar
-
and then what's the value that we give
-
to the next chocolate bar and chocolate bar after that
-
we're gonna do the same things about fruit
-
and from that we're gonna see
-
if we can kind of built up some the things
-
that we already know about demand curves
-
and how things relate to price
-
and the price of other goods and things like that
-
and in particular we're gonna focus on marginal utility
-
so obviously you could have total utility
-
if I have four chocolate bars you could say that
-
the total utility I am getting from all four of them
-
or you can think of the marginal utility
-
the utility I am getting
-
from the next incremental chocolate bar
-
or the next incremental pound of food
-
and before I move on there's one thing
-
this was a point of confusion for me
-
when I first learned this
-
ok I am using the word marginal utility now
-
-in the past I've used the word marginal benefit-
-
they sound very similar
-
in fact I even used the word benefit
-
when I defined marginal utility
-
How are these things different?
-
And the simple answer is
-
conceptually they aren't
-
conceptually they are the exact same thing
-
though the difference is
-
how the words tend to be used
-
in the context of traditional microeconomics class
-
so when people talk about utility
-
they tend to measure
-
in terms of some type of absolute measure
-
that they just came up with
-
some type of you could view it as utility units
-
some type of satisfaction units
-
while when they talk about marginal benefit
-
they tend to measure it
-
either in dollars or in terms of some other goods
-
but I've seen either term used either way
-
so they really do mean the exact same thing
-
but in this video we're gonna use the term utility
-
and we're gonna come up with measuring scale
-
and it's somewhat arbitrary one
-
and we're gonna use that
-
to come up with some conclusions
-
about the basket of goods someone might purchase
-
depending on different prices
-
so as you can imagine, I prewrote these two things
-
we're gonna talk about chocolate bars
-
and we're gonna talk about fruit
-
so right here in these little tables here
-
I've shown the marginal utility of each incremental bar
-
and in case of fruit of each incremental pound of fruit
-
so this is saying that first chocolate bar
-
obviously if I have no chocolate bars
-
I am getting no utility from chocolate bars
-
and this is saying that the first chocolate bar
-
has a marginal utility
-
so the utility of that next icnremental one is a hundred
-
I'm not saying a hundred dollars
-
I'm not saying
-
it's equivalent to a hundred pounds of fruit
-
I'm not saying it's equivalent to a hundred berries
-
I'm just saying arbitrarily saying it is a hundred
-
and what matters is not that
-
this is a hundred or thousand or million
-
what matters is how this compares to others things
-
so for example
-
if I would say that this is a hundred
-
and if I know that I like fruit
-
a pound of fruit 20 percent more than that first
-
or if I like an incremental
-
-my first pound of fruit-
-
20 percent more
-
then I would have to say that the marginal utility
-
of my first pound of fruit is 120
-
and this is what we said right over here
-
and if another way to think about it is
-
if the marginal utility of the second chocolate bar I get
-
because I've already enjoyed a little bit of chocolate bar
-
and I am a little "chocolated" out
-
is 20 percent less than that
-
then if this is a hundred that this would have to be 80
-
I could have said this to be 1000
-
and this to be 800
-
and this to be 1200
-
I could have said this to be 10
-
and this to be 8
-
and this to be 12
-
what matters is that
-
they really just have the same ratios between them
-
that really do reflect much actual preferences
-
so let's just think about this a little bit
-
my first chocolate bar I am pretty excited
-
I just call it a hundred
-
the next chocolate bar
-
I am a little bit less excited about it
-
I've already had some chocolate
-
my craving has been satiated to some degree
-
but I still like chocolate so I'll call that an 80
-
we can call it 80 satisfaction units
-
whatever you wanna call it
-
then the next chocolate bar after this
-
now I am starting to get pretty stuffed
-
and I am really "chocolated" out
-
and so I am not getting as much benefit from it
-
and then finally if you give me another chocolate bar
-
it's even less
-
and if we were to list fifth chocolate bar
-
I might not want it at all
-
my marginal utility might go to zero
-
for that fifth chocolate bar
-
maybe for that sixth chocolate bar
-
I have to somehow get rid of it
-
I am so tired of chocolate bars
-
maybe I have a negative marginal utility
-
and we can think about the same thing with fruit
-
the first pound of fruit
-
I am pretty excited about fruit
-
I have a fruit craving
-
I like that first pound of fruit
-
even more than that first chocolate bar
-
I like it 20 percent more
-
so I get 120, you could call it utility points
-
or whatever arbitrary you want to call it
-
then my next pound of fruit
-
once again, I am having diminishing utility
-
diminishing benefit
-
as I get more and more incremental pound of fruit
-
now, it's very important to realize
-
this is marginal utility
-
not total utility
-
this is the utility I am getting from each incremental pound
-
it's positive
-
so I am still enjoying that next incremental pound
-
I am just enjoying it little bit less than the pound before
-
and to realize what total utility is
-
if I were to have to pounds of fruit
-
I would get 120 of utility from that first pound
-
and I would get a 100 from that second pound
-
and so you would say I had a total utility of 220 utility units
-
from both pounds
-
now with just the information that I've given here
-
there are few things you could say
-
you could say well look
-
my first pound of fruit I enjoy more
-
20 percent more
-
than my first chocolate bar
-
you could also say my second pound of fruit
-
I derive about the same amount of value
-
as my first chocolate bar
-
you could say that my second chocolate bar
-
I enjoy less than my first chocolate bar
-
you could even say 20 percent less
-
if these numbers are good
-
but it still doesn't give you a lot of information
-
about how you would actually spend your money
-
you might say
-
obviously wouldn't you just want to buy fruit
-
over chocolate bars
-
or at least that first pound of fruit
-
over that first chocolate bar?
-
well you might
-
but it depends on how much fruit actually cost
-
just looking at this alone
-
we can just make relative judgements
-
about how much we prefer each incremental bar
-
or each incremental pound
-
or them relative to each other
-
but it really doesn't tell us
-
how we would spend our actual money
-
so let's think about things
-
let's put some prices on some of these goods
-
and think about we would actually allocate our dollars
-
given these marginal utility numbers right over here
-
so let's say that the chocolate bars are 1 dollar per bar
-
and let's say that the fruit is 2 dollars per pound
-
2 dollars per pound
-
so this is going to be per pound
-
and this is going to be per bar
-
and what we're gonna think about is
-
we're gonna think about marginal utility
-
for that incremental chocolate bar per price
-
of that incremental chocolate bar
-
here the price is gonna be at a dollar per pound
-
so here for that first bar
-
I am going to be spending a dollar
-
and I am getting a hundred marginal utility points
-
whatever you want to call it
-
so I am getting a 100 marginal utility points
-
for that dollar
-
so I'm getting a hundred
-
a hundred marginal utility points per dollar
-
Here, same logic
-
I am getting 80 marginal utility points per dollar
-
this is pretty simple math
-
here I am getting 60 marginal utility points for the dollar
-
her I am getting 40
-
so that doesn't seem too interesting
-
it might be a little bit more interesting here
-
what is the marginal utility per incremental fruit
-
that I am getting per dollar
-
per price
-
or I should say per price of the incremental fruit here
-
well here, the first pound of fruit
-
I am getting 120 marginal utility points
-
but I paid 2 dollars for it
-
so 120, let me write it over here
-
so for that first incremental fruit
-
the marginal utility for that first fruit is 120
-
and the price for that first pound of fruit is equal to 2
-
so I am getting 60 marginal utility points per dollar
-
I'm getting 60
-
here 100 marginal utility points
-
but I am spending 2 dollars
-
so it's 50 points per dollar
-
this is 25 points per dollar
-
this is 10 points per dollar
-
now this makes things a little bit more interesting
-
if I had 5 dollars to spend
-
how would I want to spend my 5 dollars
-
well where am I getting the most
-
you really want to just think about
-
where you're getting the most satisfaction for each dollar
-
where you're getting the most bang for your buck
-
so where am I going to spend my first dollar
-
so dollar one:
-
let's think about it a little bit
-
my first dollar
-
so dollar one:
-
my first dollar
-
where am I going to get the most satisfaction per dollar
-
well I get the most satisfaction per dollar right over here
-
I get a 100 satisfaction units per dollar
-
even though I like a pound of fruit more
-
I am getting less satisfaction per dollar
-
so I am getting less bang for my buck
-
so my first dollar is going to go right over there
-
I am going to buy one candy bar
-
then where am I going to spend my second dollar
-
dollar two:
-
so once again, I just wan to look at all my options
-
and we're gonna assume that
-
I am going to spend my dollar on either of these two
-
just to limit our universe
-
once again I am gonna maximize my bang for buck
-
I get 80 satisfaction points
-
or marginal utility points over here per dollar
-
and I only get 60 over here
-
so I am gonna buy a second chocolate bar
-
let's keep going
-
where am I gonna spend my third dollar
-
now it gets a little bit interesting
-
I could spend my third dollar right over here
-
and get 60 points per dollar
-
or I could spend it over here
-
and get 60 points per dollar
-
I would actually get the same amount
-
these are both 60 points per dollar
-
so I am kind of neutral
-
I am getting the same bang for my buck
-
whether I get another chocolate bar
-
or whether I get another fruit
-
so just for simplicity
-
let's say I get another chocolate bar
-
I could have got the fruit too
-
so it's really a toss-up
-
I could flip a coin
-
and I choose to get another chocolate bar
-
so I spent my first three dollar on three chocolate bars
-
now, where am I going to spend my fourth dollar
-
well my fourth dollar
-
now my best bang for my buck
-
isn't to get another chocolate bar
-
I am only going to get 40 points per buck there
-
now it is to spend it on fruit
-
so now the next dollar I could spend on half a pound of fruit
-
and I would get this
-
so my fourth dollar, I could spend on this
-
for half a pound of fruit
-
because it's two dollars per pound
-
and then I could spend my fifth dollar there too
-
so this is my fourth and my fifth dollar
-
because it's two dollars
-
you could think of it we're spending
-
2 dollars for one pound of fruit
-
and we're getting 60 utility points per dollar
-
so we're getting the best bang for our buck right over there
-
but what was useful about this is that it allowed us
-
without thinking money
-
just say how much do we like these things
-
irrespective of their actual price
-
and then given a certain price
-
it allowed us to think rationally
-
about how would we actually spend our money
-
in this case when chocolate bars are a dollar
-
and fruit is two dollars per pound
-
we decided to buy three chocolate bars
-
and only one pound of fruit