-
-
What is the cost of 14.6 gallons
of gasoline at $2.70
-
per gallon?
-
So we have 14.6 gallons,
and each gallon's
-
going to cost $2.70.
-
Or we can even view $2.70
as 2.7 dollars.
-
Let's just multiply times 2.7.
-
It makes things a little
bit simpler.
-
I think you'll appreciate $2.70
is the same thing as 2.7
-
dollars per gallon.
-
So let's multiply this out.
-
So first we have, and just as a
reminder, when you multiply
-
decimals, you just have to treat
the numbers like whole
-
numbers and then worry about
the decimals later.
-
So right now, we can just view
this as 146 times 27, and then
-
we'll worry about
the decimals.
-
So first we have
a 7 times a 6.
-
7 times 6 is 42.
-
Regroup the 4.
-
7 times 4 is 28, plus 4 is 32.
-
Regroup the 3.
-
7 times 1 is 7, plus 3 is 10.
-
So we get 7 times
146 is 1,022.
-
Now we're going to
deal with this 2.
-
But this 2, at least before we
consider the decimal, is
-
really a 20.
-
So we're going to
put a 0 here.
-
We're doing it exactly the same
way we do a traditional
-
multiplication problem.
-
We're ignoring the
decimals for now.
-
2 times 6 is 12.
-
Carry the 1, or regroup the 1.
-
We can ignore these
guys right now.
-
2 times 4 is 8, plus 1 is 9.
-
2 times 1 is 2, and
now we can add.
-
-
And we get 2 plus 0 is 2.
-
2 plus 2 is 4.
-
0 plus 9 is 9.
-
1 plus 2 is 3.
-
Now we've figured out what
146 times 27 is.
-
It's 3,942.
-
But this wasn't 146 times 27.
-
It was 14.6 times 2.7.
-
So now we have to worry
about the decimals.
-
We just count how many numbers
are sitting behind decimals.
-
We have one right there and
a second one right there.
-
So our product has to have
two numbers to the
-
right of the decimal.
-
So one, two, stick it
right over there.
-
So for 14.6 gallons of gas at
$2.70 per gallon, it's going
-
to cost $39.42.
-