-
-
Hva koster 14.6 gallon (amerikansk
måleenhet) med bensin, for 2,70 dollar
-
per gallon?
-
Så vi har 14,6 gallon, og hver gallon
-
koster 2,70 dollar.
-
Vi kan se på 2,70 dollar som 2,7 dollar.
-
La oss bare gange med 2,7.
-
Det gjør ting litt lettere.
-
Og du forstår at 2,70 er det samme som 2,7
-
dollar per gallon.
-
La oss gange ut dette.
-
Som en påminnelse, når du ganger
-
desimaltall skal du bare behandle tallene
som heltall
-
og så tenkte på desimalene etterpå.
-
Akkurat nå ser vi bare på dette
som 146 ganger 27, og så
-
bryr vi oss med kommaene etterpå.
-
Først har vi 7 ganger 6,
-
7 ganger 6 er 42.
-
4 i mente.
-
7 ganger 4 er 28, pluss 4 er 32.
-
3 i mente.
-
7 ganger 1 er 7, pluss 3 er 10.
-
Så vi får 7 ganger 146 er 1022.
-
Så tar vi for oss dette 2-tallet.
-
Men hvis vi ignorerer kommaet
er dette 2-tallet
-
egentlig 20.
-
Så vi setter null her.
-
Vi gjør det på nøyaktig samme måte
som i et vanlig
-
gangestykke.
-
Vi ignorerer kommaene foreløpig.
-
2 ganger 6 er 12.
-
1 i mente.
-
Vi kan stryke disse nå.
-
2 ganger 4 er 8, pluss 1 er 9
-
2 ganger 1 er 2, og nå kan vi summere.
-
Nå kan vi summere.
-
Vi får 2 pluss 0 er 2.
-
2 pluss 2 er 4.
-
0 pluss 9 er 9.
-
1 pluss 2 er 3.
-
Nå har vi funnet ut hva
146 ganger 27 er.
-
Det er 3942.
-
Men dette var ikke 146 ganger 27,
-
det var 14,6 ganger 2,7.
-
Så nå må vi se på kommaene.
-
Vi teller bare hvor mange
tall vi har bak kommaer.
-
Vi har ett der og ett til der.
-
Så produktet vårt må ha to tall
-
til høyre for kommaet.
-
Så en, to, sett den der.
-
Så for 14,6 gallon bensin
for 2,70 dollar per gallon,
-
koster det 39,42 dollar.