-
Berapakah kos 14.6 gelen gasolin jika harganya $2.70
-
segelen?
-
Jadi kita mempunyai 14.6 gelen, dan setiap gelen
-
berharga $2.70.
-
Atau kita boleh melihat $2.70 sebagai 2.7 dolar.
-
Mari kita darabkan dengan 2.7.
-
Ia menjadikannya lebih senang difahami.
-
Saya rasa anda dapat menerima bahawa $2.70 adalah sama dengan 2.7
-
dolar segelen.
-
Jadi mari kita mendarabkan ini.
-
Jadi pertama sekali kita mempunyai, dan untuk mengingatkan anda, apabila anda mendarabkan
-
perpuluhan, anda perlu menganggap nombor-nombornya sebagai nombor
-
bulat dan selesaikan perpuluhannya kemudian.
-
Jadi sekarang, kita boleh melihat ini sebagai 146 darab 27, dan kemudian
-
barulah kita selesaikan perpuluhannya.
-
Jadi pertama sekali kita mempunyai 7 darab 6.
-
7 darab 6 adalah 42.
-
Kumpulkan semula 4 itu.
-
7 darab 4 adalah 28, tambah 4 adalah 32.
-
Kumpulkan semula 3 itu.
-
7 darab 1 adalah 7, tambah 3 adalah 10.
-
Jadi kita memperolehi 7 darab 146 adalah 1,022.
-
Sekarang kita akan selesaikan 2 ini.
-
Tetapi 2 ini, sebelum kita mengambil kira perpuluhan itu,
-
sebenarnya adalah 20.
-
Jadi kita akan meletakkan 0 di sini.
-
Kita melakukan ini dengan cara yang sama kita melakukan masalah
-
pendaraban yang tradisional.
-
Kita tidak mengendahkan perpuluhan itu buat masa sekarang.
-
2 darab 6 adalah 12.
-
Angkat 1 itu, atau kumpulkan semula 1 itu.
-
Kita boleh mengabaikan semua yang ini sekarang.
-
2 darab 4 adalah 8, tambah 1 adalah 9.
-
2 darab 1 adalah 2, dan sekarang kita boleh menambah.
-
Dan kita mendapat 2 tambah 0 adalah 2.
-
2 tambah 2 adalah 4.
-
0 tambah 9 adalah 9.
-
1 tambah 2 adalah 3.
-
Sekarang kita telah menyelesaikan hasil darab 146 darab 27.
-
Ia adalah 3,942.
-
Tetapi ini bukannya 146 darab 27.
-
Ia adalah 14.6 darab 2.7.
-
Jadi sekarang kita perlu mengambil kira perpuluhan-perpuluhan itu.
-
Kita hanya perlu mengira berapa nombor yang terletak di belakang perpuluhan itu.
-
Kita mempunyai satu di sana dan yang kedua di sana.
-
Jadi produk kita mesti mempunyai dua nombor ke
-
kanan perpuluhan itu.
-
Jadi satu, dua, letakkannya di sana.
-
Jadi 14.6 gelen gas dengan harga $2.70 segelen, akan
-
berharga $39.42.