Return to Video

Minecraft Hour of Code - Repeat Loops

 • 0:04 - 0:08
  Stampy: A thua se cfare eshte duke bere Stacy?
 • 0:13 - 0:17
  Stacy: Wow, mendoj se jam ne vendin e duhur.
 • 0:17 - 0:19
  Kjo eshte mahnitese!
 • 0:19 - 0:22
  Me duket sikur jam kthyer ne Minecreaft!
 • 0:22 - 0:24
  Pershendetje.
 • 0:24 - 0:25
  Si je?
 • 0:25 - 0:27
  Pershendetje?
 • 0:27 - 0:31
  Aty eshte nje person i quditshem, mos bej asgje.
 • 0:31 - 0:31
  Katie: Stacy?
 • 0:31 - 0:32
  Stacy: Ckemi, Katie?
 • 0:32 - 0:33
  Katie: Po!
 • 0:33 - 0:34
  Miresevini ne Minecraft
 • 0:34 - 0:35
  Stacy: Faleminderit!
 • 0:35 - 0:37
  Katie: Ejani brenda!
 • 0:38 - 0:40
  Stacy: Kjo eshte mahnitese.
 • 0:40 - 0:43
  Pra ti punon ketu cdo dite si programer apo jo?
 • 0:43 - 0:44
  Katie: Po, eshte mjaft zbavitese
 • 0:44 - 0:47
  Jam programere ne ekipin e Minecraft.
 • 0:47 - 0:49
  Stacy: Sa gjuhe programuese i dini?
 • 0:49 - 0:52
  Katie: Gjate karrieres time, mendoj se kam punuar me me shume se qindra gjuhe!
 • 0:52 - 0:53
  Stacy: Qindra?
 • 0:53 - 0:54
  Katie: Po.
 • 0:54 - 0:58
  Stacy: Pra tani, nuk besoj se dini ndonje gje per nje djale te vogel
 • 0:58 - 0:59
  i cili quhet "Agjent"?
 • 0:59 - 1:06
  Katie: Ne e perdorim Agjentin per te bere gjera te cilat Steve dhe Alex nuk mund t'i bejne, si per shembull te kalojne brenda llaves.
 • 1:06 - 1:10
  Stacy: Pra, dua te mesoj si te kodoj, dhe ata duan te mesojne si te kodojne, cila
 • 1:10 - 1:13
  eshte nje nga gjerat e para qe duhet te dini perderisa jeni duke mesuar?
 • 1:13 - 1:16
  Katie: Ju duhet te mesoni se si te perdorni loops.
 • 1:16 - 1:17
  Stacy: Ok
 • 1:17 - 1:21
  Katie: Loops jane gjera qe programeret i shkruajne per te dhene komanda kompjuterit qe
 • 1:21 - 1:22
  mund te ekzekutohet me shume se nje here.
 • 1:22 - 1:26
  Stacy: E kuptova, pra mendoj qe ka dicka nga ajo ne nivelet me te larta,
 • 1:26 - 1:29
  pra vazhdoni dhe provoni loops.
 • 1:29 - 1:33
  Ne nivelin tjeter, mund te perdorni nje loop per te levizur agjentin brenda rruges.
 • 1:33 - 1:38
  Terhiqni bllokun repeat brenda hapesires se punes dhe vendosni blokun move forward brenda bllokut
 • 1:38 - 1:39
  repeat.
 • 1:39 - 1:44
  Kjo e udhezon kompjuterin te beje te njejten gje me shume se nje here brenda nje kohe te caktuar, pa pasur nevoje te terhiqni
 • 1:44 - 1:46
  shume blloqe brenda hapesires se punes.
 • 1:46 - 1:51
  Ju mund te zgjidhni sa here perseritet duke vendosur nje numer ne bllokun e perseritjes.
 • 1:51 - 1:56
  Mund te vendosni rradhe dhe me shume se nje komande brenda bllokut repeat, mirpo tani per tani provoni te perdorni
 • 1:56 - 1:59
  dhe te beni Agjentin qe te leviz perpara disa hapa.
 • 1:59 - 2:03
  Mbani mend, se nese ngecni ne nje sfide, mund ta shtypni butonin "reset dhe
 • 2:03 - 2:04
  te provoni perseri.
 • 2:04 - 2:09
  Nese jeni duke mendur qe te keni nje pune te mahnitshme sikur puna e Katie, vazhdoni dhe klikoni ne butonin
 • 2:09 - 2:11
  "show code" kur te keni perfunduar cdo nivel.
 • 2:11 - 2:15
  Ky funksion do te ju tregoj kodin e shkruar ne javascript te cilin dikush si Katie e perdor kur
 • 2:15 - 2:17
  eshte duke programuar Minecraft.
 • 2:17 - 2:18
  Gjithsesi, faleminderit shume!
 • 2:18 - 2:20
  Katie: Ju uroj fat te gjitheve!
Title:
Minecraft Hour of Code - Repeat Loops
Description:

more » « less
Video Language:
English
Duration:
02:26

Albanian subtitles

Revisions