Multiplicera decimaltal 3 Vad kostar 14,6 gallons bensin om det kostar $2,70 per gallon? VI har 14,6 gallons, och varje gallon kommer att kosta $2,70. Vi skulle till och med kunna se $2,70 som 2,7 dollar. Vi multiplicerar bara med 2,7. Det gör saker lite lättare. Jag tror du förstår att $2,70 är samma sak som 2,7 dollar per gallon. Vi multiplicerar de här. Först har vi, och bara som lite repetition, när man multiplicerar decimaler tänker man bara på talen som heltal och oroar sig för decimalerna senare. Så just nu kan vi se det här som 146 gånger 27, och sedan ska vi kolla på decimalerna. Först har vi en 7:a gånger en 6:a. 7 gånger 6 är 42. 4:an i minnet. 7 gånger 4 är 28, plus 4 är 32. 3:an i minnet. 7 gånger 1 är 7, plus 3 är 10. Så vi får att 7 gånger 147 är 1022. Nu ska vi räkna med den här 2:an. Men den här 2:an, iallafall innan vi tänker oss talen som decimaltal, är egentligen en 20:a. Så vi sätter en 0:a här. Vi gör det på exakt samma sätt som när vi löser ett vanligt multiplikationsproblem. Vi struntar i decimalerna just nu. 2 gånger 6 är 12. 1:an i minnet, eller sätt 1:an överst. Vi kan strunta i de här just nu. 2 gånger 4 är 8, plus 1 är 9. 2 gånger 1 är 2, och nu kan vi addera. 2 gånger 1 är 2, och nu kan vi addera. Och vi får att 2 plus 0 är 2. 2 plus 2 är 4. 0 plus 9 är 9. 1 plus 2 är 3. Nu har vi räknat ut vad 146 gånger 27 är. Det är 3942. Men det här var inte 146 gånger 27. Det var 14,6 gånger 2,7. Så nu måste vi bry oss om decimalerna. Vi räknar bara hur många tal som är bakom decimaltecknen. Vi har en här och en till här. Så produkten måste ha två tal till höger om decimalen. En, två, sätt det precis där. Så för 14,6 gallons bensin för $2,70 per gallon, kommer det att kosta $39,42. att kosta $39,42.