Return to Video

Joint Variation Practice 1 - Visualizing Algebra

  • 0:00 - 0:06
    The package would cost $56.25. Great work if you found that price. This price
  • 0:06 - 0:11
    also makes sense, since our package weighs more and it's longer in length. So it
  • 0:11 - 0:16
    should definitely cost more than $20 to ship. We want to start by setting up a
  • 0:16 - 0:21
    proportion that has direct variation. The cost varies directly with the length.
  • 0:21 - 0:25
    And the cost varies directly with the weight. The next thing that we want to do
  • 0:25 - 0:29
    is make a list of the things we know. We know the first cost was $20.00, the
  • 0:29 - 0:34
    length was four feet, and it measured 10 pounds. Next we fill in the proportion
  • 0:34 - 0:38
    with the remaining pieces. The second cost, the second length, and the second
  • 0:38 - 0:42
    weight of the package. We make a list of those amounts as well. We're looking
  • 0:42 - 0:46
    for the cost of our package, so that's going to be x. The length of that package
  • 0:46 - 0:50
    is seven and a half feet. And the weight of that package is 15 pounds. Now we're
  • 0:50 - 0:55
    ready to fill in our proportion. Plugging in these amounts into our proportion,
  • 0:55 - 0:59
    we get this equation. I'm going to clean up the right hand side of my equation
  • 0:59 - 1:05
    first. Four times ten is 40. And 7.5 times 15 is 112.5. So I've written this
  • 1:05 - 1:11
    cleaned up part over here. Next we cross multiply to get 2,250 equals 40x and
  • 1:11 - 1:16
    finally we divide both sides by 40 to get our final answer.
Cím:
Joint Variation Practice 1 - Visualizing Algebra
Video Language:
English
Team:
Udacity
Projekt:
MA006 - Visualizing Algebra
Duration:
01:16
Udacity Robot edited Angol subtitles for Joint Variation Practice 1 - Visualizing Algebra
Cogi-Admin hozzáadott egy fordítást

English subtitles

Felülvizsgálatok Compare revisions