YouTube

Got a YouTube account?

New: enable viewer-created translations and captions on your YouTube channel!

Polish subtitles

← Zniewagi Szekspira

Get Embed Code
23 Languages

Leave a comment

2 Comments

 • AnonymousUser avatarRysia Wand commented 5 years, 9 months ago

  Finished review. Awaiting translator's input.
  =========================================================================================== Odpowiedzieć najlepiej przez komentarze przy tłumaczeniu http://www.amara.org/en/videos/o1eamQtql4VT/pl/579057/849026/?tab=comments. Jeśli odpowiadasz przez Amarę, podaj w temacie tytuł i nazwisko prelegenta, inaczej trudno mi znaleźć, o której prelekcji mowa. =========================================================================================== Poskracałam, co się dało (http://translations.ted.org/wiki/Compressing_subtitles) i wprowadziłam łamanie linijek (http://translations.ted.org/wiki/How_to_break_lines).
  =========================================================================================== W razie potrzeby możemy też przedyskutować wprowadzone przeze mnie zmiany i wprowadzić inne wersje. Jeśli jeszcze Cię tam nie ma, zapraszam też do dołączenia do facebookowej grupy dla polskich tłumaczy pracujących w Otwartym Projekcie Tłumaczeń - https://www.facebook.com/groups/OTPPolska
  ==================================================================================
  Zamiast poprzez i pomiędzy
  lepiej dać przez i między http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=11012
  ================================================================================
  Niewłaściwe łamanie/kończenie linijek/napisów.

  Na końcu napisu/linijki należy zostawiać w razie możliwości językową "całość". To stosunkowo istotna kwestia. Czasami ostatnie słowo lub wyrażenie trzeba przenieść do napisu następnego, żeby umożliwić zakończenie napisu na językową całość - nawet jeśli odpowiednik w oryginale jest na końcu danego napisu.
  Przykłady:
  ++++++++++1. "Tak więc zacznę od tego, że jeśli" – trzeba zakończyć po "tego,"; w następnym napisie byłoby zdanie podrzędne.
  ++++++++++2. W zdaniu „Można nawet symulować te zachowania w przeglądarce” nie można rozbić „te” i „zachowania”. Nie należy zostawiać na końcu linijki przyimków (w, po, z, o), zaimków względnych (który, że, gdy, gdzie).
  ++++++++++Wyjątkiem jest sytuacja, w której napisy muszą być bardzo zsynchronizowane z tym, co się dzieje na ekranie - na przykład ostatnie słowo odnosi się do jakiejś zmiany w pokazywanej właśnie animacji.
  Więcej informacji w poradniku pod adresem http://translations.ted.org/wiki/How_to_break_lines
  (np. 5:22) ================================================================================
  Literówki, które wykryłby moduł sprawdzania pisowni.

  Proszę zainstalować moduł sprawdzania pisowni w przeglądarce. W tłumaczeniu były literówki, które zostałyby wykryte przez tę funkcję. https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/polish-spellchecker-dictionary/

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Cudzys%C5%82%C3%B3w#Cudzys.C5.82owy_zagnie.C5.BCd.C5.BCone
  ================================================================================
  Zwroty grzecznościowe.
  w korespondencji piszemy z wielkiej litery (Wy, Państwo, Ty). W napisach nie: wy, państwo, ty.
  =================================================================================
  Tytuł TED-Ed
  Na końcu opisu zawsze jest "lesson by" i "animation by". Utarło się, żeby po polsku dawać lekcja: (z dwukropkiem), bo wtedy można dać nazwisko bez odmieniania przez przypadki.

 • AnonymousUser avatarKornelia Szyszka commented 5 years, 9 months ago

  Ponownie zgadzam się z większością poprawek. W opisie samego filmu występuje powtórzenie, więc może lepiej byłoby usunąć „na całym świecie” po „ dlaczego jest tak rozpoznawalny”. Zostawiłabym natomiast słowo „całkiem” (4:28-4:31) ponieważ wprowadza pewnego rodzaju ironię – wiadomo, że pokazanie środkowego palca wywołuje emocje, więc tutaj „całkiem” jest jakbym podkreśleniem dystansu, wyśmianiem.