YouTube

Teniu un compte YouTube?

New: enable viewer-created translations and captions on your YouTube channel!

En Etkili Silah: Barış | Faruk Yarman | TEDxIstanbul

"Ben asker değilim, kahraman hiç değilim. Sadece pasifist, barışsever bir insanım." diyen Savunma Sanayii Duayeni Faruk Yarman, 30 yıllık meslek hayatında yaşadığı kadim, konvansiyonel ve modern savaşları kendi yaşam deneyimiyle anlatıyor. Savaşta pasifist olmanın önemini vurgulayan Yarman, birey, toplum ya da ülke fark etmeden gerçek gücün silahlardan değil bilgiden alınabileceğini bir kere daha hatırlatıyor bizlere.

1973 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak mezun oldu. Bu arada Paris'de Eléctricité de France'da altı ay stajyer mühendis olarak çalıştı. Master ve doktora derecelerini Amerika’da Massachusetts Institute of Technology (MIT) Nükleer Mühendislik Bölümü'nden aldı. Aynı bölümde araştırma asistanlığı ve okutmanlık yaparken ilgi duyduğu Teknoloji Değerlendirmesi, Nükleer Silahlanma, Siyasal Bilimler, Uluslararası İş İdaresi ve Makroekonomi yan dallarında lisans üstü düzeyde dersler aldı. Ömer Faruk Ağa Yarman savaş sanayiinde yüksek kademelerde rol oynamış bir mühendis, öğretim üyesi ve iş adamıdır.

This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at http://ted.com/tedx